x sposobów jak brzmieć lepiej
w swoim podcaście
Czysty dźwięk w nagraniu jest aktualnie bardzo pożądany. Bo jaka z tego przyjemność jeśli przez połowę odcinka słychać głośne dźwięki w tle, prawie na równi z głosem prowadzącego? Sama mimo wartości jaką dają mi moje ulubione podcasty, jeśli dźwięki w tle nie pozwalają na spokojne wysłuchanie odcinka to nie zastanawiam się długo i wyłączam podcast.
Podczas konsultacji mam okazję przekazać część technicznej wiedzy odnośnie doboru mikrofonu, najlepszego ustawienia domowego studia nagrań czy wskazówek dotyczących właśnie uzyskania czystego i wyraźnego dźwięku, w sposób prosty bez stresu i wywracania całego domu do góry nogami.
Jeśli potrzebujesz konsultacji w zakresie swojego podcastu to zapraszam na darmową konsultacje. Wystarczy, że skontaktujesz się ze mną mailowo na marianna.nurkowska@gmail.com
Słuchacz ma nie tylko czerpać wiedzę z naszych treści, ale również być zadowolony z jakości nagrania. Ktoś powie, że to pierdoła i że następny odcinek na pewno będzie lepszy. Jednak nie zwracając na początku uwagi na szczegóły później nasze nagrania mogą wypaść dużo gorzej od poprzednich.
Na Spotify można znaleźć masę ambitnych treści, które są słabej jakości.
Weźmy na przykład live z instagrama, który twórca chce opublikować jako podcast.
Super! Mamy rewelacyjny materiał pod recykling. Jednak zwróć uwagę, że aby tworzyć z niego odcinek nie wystarczy wyjąć audio i wstawić na platformę.
Poświęć chwilę na montaż, pracę nad dźwiękiem czy dodanie wprowadzenia do tematu. Taki materiał już od razu jest dużo lepszej jakości.
O jakość nagrania można zadbać już na etapie nagrywania. Poznaj kilka praktycznych i sprawdzonych wskazówek na to, aby brzemię lepiej w swoim podcaście.
Domowe studio nagrań
Znacząca większość podcastów jest tworzona w domu. Nie każdy ma fundusze, aby regularnie odwiedzać profesjonalne studio nagrań, dlatego pewnie twoja, ale też i moja wiedza jest przekazywana z mniejszego pokoju, biurka, salonu czy blatu kuchennego.
Nie ważne gdzie ważne, aby było nam wygodnie i aby nasza przestrzeń była do tego odpowiednio dostosowana.
Przypilnuj aby miejsce do nagrywania nie było pustym pomieszczeniem. Takie rzeczy jak regały z książkami, biurko, komody, zasłony czy różne tego typu elementy rewelacyjnie niwelują pogłos. Jeśli nic nie możesz na to poradzić ułóż wokół mikrofonu poduszki lub pluszaki. Możesz też przykryć się podczas nagrywania grubszym kocem, jednak zdaję latem takie metody mogą być bardzo niewygodne. Sprawdza się też suszarka na ubrania, którą możesz rozstawić wokół siebie i przykryć ją właśnie wspomnianym kocem. W ten sposób tworzy nam się budżetowa kabina akustyczna.
Będąc już przy miejscu zwróć uwagę na odgłosy w tle. Co słyszysz, podczas gdy ty jesteś cicho? I tu mogłabym wymieniać w nieskończoność – od bawiących się dzieci na pobliskim placu zabaw, psa chrupiącego karmę po remont sąsiadów. Tych dźwięków nie musi być słychać w twoim odcinku.
Zadbaj o w miarę cichą porę dnia lub nocy. Dostosuj do warunków domowych porę nagrań. Jeśli możesz zamknij okno i wygoń rodzinę na spacer. Wieczorem uśpij dzieci, przygotuj sobie herbatkę i usiądź przed mikrofonem.
Podstawa podczas nagrywania
Niesamowicie ważna jest twoja postawa podczas nagrywania. Usiądź wygodnie, bądź wyprostowana i dostosuj wysokość ust do poziomu mikrofonu.
Podczas nagrywania staraj się nie bujać na krześle i nie odwracać głowy w momencie mówienia. Wpłynie to na poziom głośności.
Przygotuj sobie przed rozpoczęciem nagrań niezbędne rzeczy w zasięgu ręki, czy to skrypt czy otwarte karty z notatkami na laptopie.
Ogranicz gestykulowanie do możliwego minimum. Ja mam zawsze ten problem że lubię machać rękami podczas mówienia i czasami o coś zahaczę.
Twój głos
Przed nagraniem warto abyś poćwiczyła mimikę twarzy, rozmasuj sobie palcami usta, żuchwę oraz policzki. Otwórz usta i porób głupie miny. Przejedź językiem po zębach i nabierz powietrza do policzków.
Rozglądaj się, mów na głos, do lustra, partnera, dziecka lub męża. Powiedz kilka łamańców językowych. Ogranicz jedzenie słodkich i słonych przekąsek oraz gazowane napoje. Dzięki temu unikniesz mlaskania.
Te kilka kwestii niesamowicie wpływają na Twoją dykcję i sposób mówienia. Będziesz dzięki temu dużo mniej zestresowana, będziesz brzmieć naturalnie i nie będziesz popełniać tylu błędów językowych.
Sprawdź też jak brzmi Twoje nagranie jeśli w trakcie będziesz się uśmiechać 😉
Jestem przekonana, że jeśli zastosujesz przynajmniej część z porad w tym odcinku to ty oraz twoi odbiorcy na pewno usłyszą różnicę.
Chcesz umówić się na
darmową konsultację?
Napisz do mnie
marianna.nurkowska@gmail.com